Rady pro zazimování vodácké výbavy
Řeky se postupně jedna za druhou zamykají. Zima je za dveřmi a mnozí z nás již pomalu balí svá vodácká fidlátka a ukládají je k zimnímu spánku.
Co je s vodáckou výbavou třeba udělat, aby zimu přežila?
Lodě
Plastové kajaky a singly
Polyethylenovému kajaku je nejlépe ve stoje na špici. V této poloze nedochází k deformacím dna ani jiných částí. Kajak vypláchněte od bahna a nečistot, která během roku nashromáždil. Pořádně ho vysušte. Vaky, pokud jsou gumotextilní, vyndejte, usušte a bez velkého překládání uložte do skříně. Vaky z polyethylenové fólie vyndejte, upusťte z nich trochu vzduch, omyjte, usušte, a pokud chcete, můžete vrátit zpět do lodi. Pokud vaky neočistíte a neusušíte a necháte je v lodi i přes zimu, tak se jim moc nestane, ale z jara budete mít v lodi pěkný smrádek ;-)
Lodi ani vakům nevadí mráz, pokud jsou uskladněny. Pokud je používáte při nízkých teplotách, počítejte s tím, že polyethylen vaků i lodi značně zkřehne a může snadno při nárazu prasknout.
Plastové kánoe
Polyethylenové kánoe můžete skladovat i ve vodorovné poloze, protože tak vysokou loděnici či garáž nemáte. Ale neměli byste loď příliš zatěžovat. Neskládejte několik lodí na sebe. V místech kde se loď dotýká krákorců, doporučuji vypodložit molitanem. I kánoe před uskladněním vysušte. Pravidlo o křehnutí materiálu na mraze platí i zde.
Laminátové lodě
Nepotřebují zvláštní zazimovávací údržbu. Praskliny a poškození si spravte raději na podzim, ať vás opravy nezdrží při jarním rychlém tání od vyplutí. Když budete skladovat lodě venku, tak je něčím zakryjte. Více než mráz jim totiž vadí sluneční záření.
Nafukovací lodě
Nafukovací lodě se u nás vyskytují ve více materiálových provedeních.
Nejběžnější je gumotextilie ... nánosovaná látka. Těchto látek i nánosů je několik typů. Lodě, jejichž nánosovou vrstvou je guma, se doporučuje natřít speciálním přípravkem (v prodejnách VODÁK sport můžete zakoupit ochranný prostředek UV Tech). Lodě je lepší skladovat rozbalené, ale z důvodu značných prostorových požadavků zřejmě většina z Vás musí skladovat lodě sbalené. Před zimním sbalením loď vymyjte (pozor ať nenapustíte vodu dovnitř válců), pořádně vysušte, případně natřete regeneračním přípravkem a sbalte co nejšetrněji bez ostrých ohybů. Je lepší skladovat při teplotách nad bodem mrazu. Mráz materiály lodí snesou, ale zmrzlé jsou velmi náchylné k poškození a to i při pouhém balení či rozbalování.
Opravy lodí nenechávejte na jaro. Na jaře jsou opravny totálně přetížené a nemusí Vám tedy loď včas opravit. Letos se Vám navíc vyplatí nechat lodě spravit včas i finančně, vzhledem k avizovanému zdražení náhradních dílů i oprav ve firmě Gumotex. (Lodě můžete dovézt na prodejny VODÁK sport. VODÁK sport je certifikovaná opravna lodí Gumotex.)
Lodě z jiných materiálů ... netextilní PVC, zkontrolovat, v případě díry vyhodit. Jinak opláchnout, usušit a složené uskladnit při teplotách nad bodem mrazu.
Textilní lodě s PVC dušemi ... zkontrolovat úniky. Děravé duše vyjmout a poslat k výrobci do opravy. Poškozený textilní obal zašít nebo zalepit textilní záplatou, popřípadě také poslat na opravu k výrobci. Lodě v pořádku vysušit a ve sbaleném stavu skladovat při teplotách nad bodem mrazu.
Osobní výbava
Házečka
Házecí pytlík si celý vymotejte a zkontrolujte lano. Pokud se již začíná třepit, chlupatět, či je na nějakém místě poškozené... házečku vyřaďte ze záchranných pomůcek mezi šňůry na prádlo. Pokud je lano v pořádku, tak házečku řádně vysušte, sbalte a uskladněte v suchém prostředí bez myší.
Neoprenové vybavení
Doneste domů z loděnice. Neoprenový oblek vyperte v antibakteriálním přípravku (např. Mirazyme můžete zakoupit ve VODÁK sportu), nejlépe ručně. Drobnější věci snesou i pračku (boty, nátepníčky, čepičky...) šprycku stačí prát pouze ve vlažné vodě ručně. Řádně vysušte a skladujte bez zbytečných ohybů (např. pověšené na ramínku) v prostorách kde teplota neklesá pod bod mrazu. Suché neoprenové vybavení zacelte ještě před uskladněním pomocí Aquasure (Aquaseal). Větší poškození si nechte spravit v servise VODÁK sportu.
Podobně i s funkčním prádlem (např. Teddy). Jen nemusíte hlídat teplotu při uskladnění. Teplotu vody a způsob praní si pohlídejte podle pracích symbolů na výrobku.
Nepromokavé vodácké kalhoty a bundy
Omyjte vlažnou vodou, vysušte. Skladujte bez zbytečných ohybů v suchu. Mráz nevadí. Pouze při použití v mrazu může zátěr na textilii křehnout. Pokud máte na rukávech, kolem krku či na nohavicích latexové manžety, tak je napusťte ochranným prostředkem Seal Saver. Jeho použitím prodloužíte mnohonásobně životnost a funkčnost latexů.
Vesta
Vestu zkontrolujte, jestli nemá poškozené přezky zapínání a popruhy. Dále prohlédněte vnitřní pěnu, zda není poškozená nebo se nedrolí. Opravu nenechávejte na jaro. Pak to neuděláte a vystavujete se nebezpečí. V případě poškození pěny, tuto vyměňte, pokud to vesta neumožňuje, vestu vyhoďte. Jde o Vaši bezpečnost.
Pokud je vesta v pořádku, tak ji opláchněte vlažnou vodou, popřípadě ručně vyperte mýdlem, vysušte (i vnitřní díly) a uskladněte. Vestě mráz nevadí, ale v případě užití pod bodem mrazu může dojít k poškození struktury vnitřní nosné pěny, která se tak může stát nasákavou a tím nefunkční. Pokud tedy musíte vestu používat v mrazu, tak je třeba potom pěnu pořádně zkontrolovat.
Přilba
Zkontrolujte popruhy a přezky. Přilbu omyjte, vysušte. Skladovat možno i v mraze. Použití v mraze se opět nedoporučuje a to ani u přileb laminátových. Pokud máte přilby ze speciálních materiálů pro univerzální letní i zimní užití, tak samozřejmě můžete přilbu směle užívat i v zimě.
Pádlo
Nepotřebuje žádnou zvláštní zimní údržbu. I v zimě dodržujte tzv. celoroční pravidla. Nenechávat dlouhodobě na slunci, neumísťovat ke zdrojům tepla, při přepravě chránit obalem.
Tělo vodáka ;-)
Bazén, eskymáci (http://www.vodak-sport.cz/vodackaskola/eskymovani), otužovat, pohyb na čerstvém vzduchu...běžky...