Váš prohlížeč nepodporuje nebo má zakázaný JavaScript, proto některé funkce na těchto stránkách nebudou pracovat.
Návod pro přidání těchto stránek mezi důvěryhodné servery (s povoleným JavaScriptem) naleznete zde.

VODÁK sport | speciálka na lodě a běžky

 

Recenze


Exo SiX

3.12.2013 22:08:03     Autor: Jirka Šťastný

Prostě šest. Znamená, že se v nejtěžší vodě bude cítit jako doma? Než jsem si jeden z prvních prototypů kajaku Exo SiX vyzkoušel, dostala se ke mně informace o jeho veleúspěchu na mistrovství světa v kayakcrossu – Sick Line minulý víkend. Samozřejmě jsem byl na test hodně natěšen. A jak to dopadlo?

Začal jsem nastavením sezení. Mohutná výztuha dna velmi pevně fixuje sedačku, která se snadno pomocí dvou dobře přístupných šroubů může posouvat dopředu či dozadu. V lodi není vyvrtaná žádná díra pro uchycení sedačky. Jediné šrouby skrz slupku lodi jsou pro uchycení zrcadla. Tím bude eliminován průsak vody kolem šroubů. A opravdu jsem měl po dobu testování v lodi sucho. Zádová opěrka se oproti zvyklostem z Exa nedotahuje ráčnami, ale šňůrami s „jachtařskou brzdou“ podobně jako u Jackson Kayaku. Osobně mám raději ráčny, ale v SiXu dotahování fungovalo dobře a zádovka se nepovolovala. Sezení mi docela sedlo, bylo pohodlné a přitom jsem v něm byl dobře fixován.

Kajak na první pohled oplývá velkým objemem. A na druhý pohled ho je tam opravdu hodně. Ani ve větších válcích jsem nešel nijak hluboko pod vodu. Kajak ale není nafouknutý všemi směry. Je docela úzký, takže má dobrou rychlost. Čekal jsem, že takto užší loď bude vratká, ale mýlil jsem se. Pasivní stabilita byla dobrá a v peřejích to bylo ještě lepší. Překvapilo mě, jak byl takto velký kajak obratný. Myslím, že se designérům hodně povedl tvar dna. Rychlý, obratný a dobře zajíždí do vracáků. Nenápadná hrana v kombinaci s lehce plochým dnem funguje příjemně. Kajak v nájezdu do vracáku neprokluzoval do boku, ale pěkně zahranil.

Kdybych měl porovnávat s kajaky všech výrobců napříč jejich spektrem, tak mi přišel SiX nejpodobnější kajaku Pyranha Shiva. Ta je taky hodně objemná, užší a velmi rychlá, obratná a přitom vyhlazuje válce. Rychlostně mi přišly obě tyto lodě přibližně stejné. Řekl bych, že Shiva ve válcích zrychluje, zatímco SiX pouze nezpomaluje.

Musím říct, že mě SiX opravdu mile překvapil. Na první pohled se mi moc nelíbil. Navíc nemám rád tupé tlusté creekovky a jsem na ně hodně náročný. Testoval jsem všelicos… Raptora, Villaina, Mambu, Mystika, Shivu, Karnali, Burna, Nano a další. A jen Karnali, Nano, Shiva a teď Six mi opravdu vyhovovaly. Ostatní nebyly špatné, ale nebylo to ono. Asi je to tím, že očekávám od lodi pohyblivost a reakci na náklony. Nechci jen, aby mi loď odpouštěla, ale abych si na ní užil a abych jí ovládal opravdu já a ne voda. To jsem u SiXu zažil.

Vidím, že je recenze především pozitivní, ale já měl opravdu ve všech směrech z lodi hodně dobrý dojem. Pokud mám najít nějaké zápory. Osobně nemám rád „tvrdé“ chyty. Pyraňácké „měkké“ chyty mi vyhovují mnohem víc, ale co vím, tak je to v oblíbenosti mezi lidmi tak 50/50. Za druhé… je to loď určená opravdu do extrému, i když je hravá a obratná, tak na normální ježdění má objemu asi příliš mnoho. Na naše řeky bych od EXA volil spíš méně objemnou, ale podobně pohyblivou creekovku XT 260/300. Menší drobnější jezdci se mohou v lodi cítit trochu utopení, protože má opravdu vysokou palubu a boky.

SiX – doporučuji vyzkoušet. Ve VODÁK sportu je k testování. Stojí za to. Pokud přemýšlíte o creekovce, zařaďte SiX do svého výběru.

   Jirka Šťastný

 

recenze2.gif
 
vodácký bazar vodácké noviny pyranha.cz  mapa serveru